2015. április 23., csütörtök

Végre nyaralunk! Babával??

Mivel közeledik a nyár, biztos sokatok már gondolkozik, hogy hova is lenne érdemes elmenni nyaralni. Van aki megelégszik a magyar tengerrel, még mások a valódi tengerpartra vágynak.


Tavaly mi is elhatároztuk, habár Lara még csak pár hónapos volt, hogy mire nyár közepe lesz, betölti a fél évet biztosan elmegyünk valahova tenger mellé nyaralni. Régen voltunk úgy igazán nyaralni, úgyhogy úgy éreztük, hogy már jár a pihenés, kikapcsolódás. Csak néhány embernek említettük meg tervünket, persze mindenki teljesen kétségbeesett. Pici babával (meg eleve gyerekkel) nem lehet, nem szabad nyaralni! Hogy fogja bírni az utat?! Milyen rossz lesz neki távol az otthonától?! És egyébként is milyen felelőtlenség már szeretett köztársaságunk határaiból kimerészkedni! Mi csak kedvesen mosolyogtunk, és habár ezek a mondatok egész idő alatt a fejembe harsogtak, mégis eldöntöttük, és nagyon vágytunk rá, úgyhogy belevágtunk.
Természetesen órákat töltöttem, hogy használható anyagot találjak arról milyen is lesz egy gyerekkel a nyaralás, illetve, hogy a fél lakáson kívül miket kell még bepakolnom. Az internetről is sok esetben zúdult le, hogy ez milyen borzasztó dolog lesz, csak egy két megnyugtató gondolat volt – már a végén tényleg elvetemültnek anyának éreztem magam. Úgyhogy végül bezártam minden oldalt, a saját józan eszemre és szívemre hallgattam.
1.Az egyik legfontosabb gondolat az volt, hogy bármilyen hihetetlenül is hangzik, máshol is élnek babák, gyerekek nem csak a Magyar ugaron! Huh, ez a hihetetlen, sok időbe telt felfedezés mélységesen megnyugtatott. Tehát, ha máshol is élnek gyerekek, és túlélik, hogy nem Magyarországon születtek, akkor valószínűleg a mi gyerekünk is túl fogja élni, ha kilép ebből a földi paradicsomból.


2.A gyerek a szülei jelenléte miatt érzi jól magát, nem pedig azért mert megszokta, hogy a komód a szoba bal sarkában van. Szóval, ha mi mellette leszünk, akkor nagy baj nem lehet, hiszen neki úgyis ez számít a legjobban.
3.A következő, amit elhatároztunk, hogy biztosan autóval megyünk, hogy viszonylag “közel” legyünk, ha bármi van, akkor haza lehessen “szaladni” – írom ezt, egy 8 órás autóútra… Na de mindegy, hiszen autóval azért mégis csak az ember a maga ura lehet. Így Horvátországra esett a választás. Utána olvasgatva kiválasztottuk azokat a helyeket, amiknél homokos a part, lassan mélyülő a víz (nem mintha 6 hónaposan annyit szaladgálna a gyerek, de biztosra akartunk menni). És délebben van, tehát melegebb a tenger, nem kell majd jégbefagyva kihalászni a vízből.
4.Vannak még elvetemültebb szülők, akik simán bevállalják, hogy nem foglalnak előre szállást, hanem a helyszínen keresgélnek. Mi nem voltunk ilyen vagányak, úgyhogy előre foglaltunk szállást, közel a parthoz, de mégsem annyira közel, hogy nagy hangzavar legyen.
5.Több helyen ugyanazt az érdekes dolgot olvastam, miszerint 0- fél éves kor között a baba gyakorlatilag nem veszi észre, hogy nincs otthon. Fél és egyéves kor között észreveszi, gyerektől függ, hogy mennyire zavarja, de ez általában inkább az esti elalvásnál jelenthet gondot. Ahhoz, hogy megszokja az új környezetet körülbelül 3 nap szükséges. Egyéves kor fölött tudja, hogy nem otthon van, de igazából egyáltalán nem zavarja.
6.Ha biztosítva van neki, hogy mindig rendesen kap enni, és aludhat – akár menet közben hordozókendőben, vagy akár egy kényelmes babakocsiban- akkor szintén nem lehet nagy gond.

Ezután következett a szükséges (vagy éppen teljesen felesleges) dolgok összeírása. Ha csak abba gondolunk bele anyukaként, hogy ahhoz, hogy kimenjünk a játszótérre, vagy elmenjünk otthonról pár órára mennyi minden szükséges, akkor képzelhetitek mennyi mindennel megtöltöttük az autónkat egy külföldi utazás miatt. A férjem mindig kinevet, hogy 23 táskával, váltóruhával körülbelül úgy, hogy az összes éghajlat időjárására, a legszélsőségesebb kánikulára és fagyra felkészülve, annyi étellel, hogy egy kisebb általános iskolát elláthatnék vele indulok útnak. Ez most sem volt másként, viszont így hogy már túl vagyunk a nyaraláson a legfontosabbak veletek is megtudom osztani.

A ruhák közül érdemes a hűvösebb és nagyon meleg napokra is gondolni, zoknit, harisnyát és olyan kalapot is betenni, ami nem engedi, hogy a baba szemébe süssön a nap, illetve, hogy a nyaka megégjen. A tisztálkodószereket nem részletezném, mi azért egy csomag pelenkát beraktunk, és úszópelusból is jó sokat. Akármilyen meleg van, a vizes pelenkát mindenképpen vegyük le a babáról, ha kihoztuk a lubickolásból, mert könnyen megfázhat. Ne rajta szárítsuk a pelust, ha nincs benne tartalom, akkor úgyis visszaadhatjuk rá még egy pancsolás erejéig, addig a napon megszárad. Naptejet mindenképpen vigyetek magatokkal, és gyakran kenjétek a babát. Mi vittünk bébiételeket, és tápszert is a biztonság kedvéért, iiletve babavizet és vízforralót is. Lehet, ezeket a helyszínen is meg tudtuk volna venni, dehát tudjátok egy anya így nyugodt, ha bármilyen lehetőségre fel van készülve.
Ami nekünk forradalmian nagy segítség volt, az a decatlonban vásárolt uv szűrős sátor, amit a parton fel tudtunk állítani, és Lara ebben vígan el tudott aludni, hamizni, játszani. Ennek nagyon örültünk, ajánlom mindenkinek! Emellett egy kis felfújhatós hajó segítette a tengerben való fürdést, mert így nem kellett állandóan kézben tartani, és úgy vettük észre ő is biztosabbnak érezte, ha volt valami a popója alatt. Ezt amúgy egy éves kortól ajánlják a készítők, de szerintem ha a baba már tud ülni, akkor bele lehet tenni. Úgyis folyamatosan fogja az egyik szülő, amikor a vízben hullámlovaglunk és különben sem bocsátjuk a nyílt tengerre.

Érdemes hűtőtáskát is vinni -  ha még befér a családi autóba – és azzal lemenni a partra.
Tipp: Amikor nagyon meleg volt, és a homok is forró volt én oda tettem be a bébiételt . Körülbelül 20 perc alatt tökéletesen felmelegítette, így nem kellett a szállásra visszavánszorogni, vízetforralni és abban megmelegíteni.


A gyógyszeres táska a leglényegesebb kérdés, mert habár az elején már megállapítottam, hogy más országokban is élnek gyerekek, így valószínűleg vannak nekik készült gyógyszerek is. Mégis, szerintem nincs annál elkeserítőbb, minthogy a kisbaba esetleg ég a láztól, és egy idegen országban, idegen nyelven kell ügyeletet keresni, és valahogy Activiti játékba illő módon elmutogatni mit is szeretnénk. Úgyhogy gyógyszeres ládát és mindenképp javasolok, nálunk ezek álltak benne a gyerkőc számára: lázmérő, kézfertőtlenítő, csomag zsebkendő, sebtapasz, orrszívó, Fenistil gél, Normaflore (ez nagyon jó hasmenésre), d vitamin, k vitamin (akkor még kellett), Nurophen, Panadol (kúp az nem jöhetett szóba, nehogy elolvadjon), orrcsepp, Betadin, Kalcium, Sudocream.
Ami nem a gyógyszeres táska tartalma volt, de szintén fontos, az a hivatalos iratok a babának. Ez azt jelenti, hogy útlevelet vagy személyit csináltatni kell neki is, mert különben a határnál nem engedik kivinni az országból. Emellett én az oltási könyvét, és még az anyakönyvi kivonatot is beraktam a biztonság kedvéért. 
Nálunk a “3 napos előrejelzés” teljesen bejött. Ezt azt jelenti, hogy az első három nap nagyon kemény volt, gyakorlatilag csak a tengerben és a kezünkben nem sírt. Viszont ahogy a harmadik nap közepéhez értünk, mintha elvágták volna, onnantól kezdve nagyon jól érezte magát Lara – és mi is! Még szerencse, hogy két hétre mentünk!

Egy szó, mint száz nem igaz, hogy babával nem lehet nyaralni menni, és hogy ez egy borzalmas megpróbáltatás mindenki számára. Ha a szülő is nyugodtabb, akkor azt a gyerek is érzi. Nyilván nem tudja az ember azt csinálni, amit akar, és akkor amikor akarja, dehát erről is (!) szól a családos élet: mindenkinek az igényeit ki kell kicsit elégíteni. Ettől még jól érezhetjük magunkat, és valamennyire pihenhetünk is. Szerintem az már önmagában pihentető, ha kiszakadunk a mindennapi környezetből, és elmegyünk egy teljesen más helyre – mégha a fél szemünket állandóan nyitva is kell tartani.




2015. április 8., szerda

A “nagy” autósülésmustra

Ez tipikusan az a téma, amitől az anyukák képesek egymás torkának esni. Nagyon gondolkodtam, hogy belevágjak-e, de mivel többen kértek tőlem tanácsot ebben a témában, ezért úgy döntöttem neki gyűrkőzöm: legyen belőle egy poszt.
Természetesen nem azt fogom leírni, hogy milyet kell venni és mégkevésbé sem azt, hogy bárki is ettől lenne jó szülő – mert sokan emiatt nem szeretik ezt a témát. Egyszerűen csak szeretném megmutatni, hogy mi milyen szempontok, szakmai vélemények alapján választottunk, miket mérlegeltünk, hátha valakinek épp segítség, vagy a jövőben az lesz!

4.bp.blogspot.com
Szeretném mindenekelőtt leszögezni azt, hogy feháborítonak tartom, hogy az autósülések ennyire drágák. A biztonságnak nem szabadna, luxuscikknek lennie! Mindenkinek elérhetővé vagy elérhetőbbé kellene tenni, hogy minden szülő a kellő biztonságot nyújthasson gyermekének az autóban is!
Sajnos ezen problémán nem tudok változtatni, és mivel mostanában nem készülök politikusi pályára, így befejezem ezt az igencsak jól sikerült kampánybeszédet.
Lássuk inkább ezt az “útált”, de fontos témát, a 9-18 kilogrammos (kb egy éves kortól használatos) ülésünk kiválasztásának körülményeiről.

babaszakaruhaz.hu
Nagyon szerettem volna, ha Lara még egy darabig (még el nem éri a 13 kg-ot) az újszülött babahordozóba utazott voln az autóban, menetiránynak háttal, hiszen  mint tudjuk, ezt azért biztonságosabbnak tartják a szakemberek az első időszakban.
Őt viszont ahogy nőtt, egyre jobban zavarta, hogy nem lát rendesen ki az ablakon. Így egyre gyakrabban sírt, mikor betettük az autóba, ezért elkezdtünk autósülés után nézni, hogy egy éves korában át tudjon ülni.
Persze én is olvastam szülői véleményeket, de mint tudjuk, szinte egy közös vélemény sem volt. Úgyhogy sokkal inkább a szakmai vizekre eveztem, legfőképpen a totalcar.hu, és az adac.de oldalai alapján próbáltam tisztán látni az autósülés-választás dzsungelében.

Itt engedjetek meg egy rövid kis kitérőt a szülői vélemények világában.
Néhány szülőtől hallottam, és gyakorlatilag nem hittem a fülemnek, a következőt: “Mi nem veszünk drága autósülést, inkább a legolcsóbbat, leghasználtabbat, mert az úgyis az autóban van, nem látja senki. Teljesen mindegy, hogy milyen.” Ezt a meglátást inkább nem kommentálom… Na jó, egy picit mégis!
Természetesen itt nem azokra gondolok, akik hónapról hónapra élnek, és a GYES összege jórészt a megélhetésre megy el – ezt őszintén sajnálom!!! Bár azt gondolom, ezek a szülők inkább sajnálják, hogy nem drágább ülésben utazhat a pici.
Viszont nagy általánosságban elmondható, hogy a szülők igyekeznek a legszebb babakocsit megvenni – Stokke hegyek mindenhol, mert persze ezt mindenki látja – a legszebb, legdekoratívabb gyerekszobát berendezni. Minden második ember Iphone-nal jár, Air Max cipőben, Michael Kors órában rohangál, így azt gondolom nem az autósülésen kellen spórolni. Drágák az ülések, de szerintem inkább sokan csak sajnálják rá a pénzt, mondván “úgysem lesz balesetünk”. Persze mindenki ebben bízik, és mindenkinek, magunknak is ezt kívánom, hogy ne legyen! Csak szerintem sokszor több felesleges dologra elkölti az ember a pénzt, és ha esetleg nem az utolsó pillanatra hagyjuk az ülésvásárlást, amikor a babának már a csomagtartóban van a lába, akkor lehet, hogy félre is tudunk tenni erre a beruházásra. Kétségtelenül nagyobb beruházás, főleg, ha több gyerekről van szó!
Viszont, ha összeadogatjuk annak a néhány dekor cuccnak, kacatnak, zenélő- nyolc nyelven beszélő bilinek és etetőszéknek, hintának, ultramodern műszaki dolgoknak az árát, akkor lehet, hogy könnyen kijön belőle egy jó autósülés!

redbambina.com
 A következő egy tapasztalat – amit a totalcar.hu-n megerősítenek -, miszerint nem szabad multicégeknél (Auchan, Tesco, Spar…) autósülést venni. Hiszen itt a tejek, és leértékelt hurkák között hánykolódó autósülések nagyon cuki Micimackós huzatban vannak, de szakmai szempontból nem biztos, hogy a legjobb választás.
Egy szülő leírta a tapasztalatát, hogy amikor az eladónak felhívta a figyelmét, hogy az általuk árult autósülés biztonsági csattja el van szakadva, az eladó visszadugta, és csak annyit mondott, hogy majd kicsivel olcsóbban valaki úgyis elviszi. No comment…

origo.hu
Szóval, ha ülést szeretnénk választani a szakértők azt tanácsolják, hogy menjük bababoltba, esetleg tökéletesen leellenőrizhető webáruházból rendeljünk – ezek általában egy picit olcsóbbak, és garancia ugyanúgy jár hozzá.
Mindegyikük inkább az új autósülést vásárlását javasolta, a használtat abban az esetben, ha ismerjük az illetőt. Sokan sajnos elhallgatják, hogy volt balesetük, illetve egy kisebb koccanást nem gondolnak akkor gondnak, míg a szakemberek felhívják a figyelmet arra, hogy ilyenkor hajszálrepedések keletkezhetnek az ülésen, ami egy nagyobb balesetnél rendkívül rossz végkimenetelű lehet. Szintén a használt autósüléseknél megjegyzendő, hogy 6 évnél idősebbet nem tanácsolnak, illeve maximum két gyermek használhatja. A nagyon olcsó használt ülésektől pedig óva intenek bennüneket!
Az adac.de a legszigorúbb és legmegbízhatóbb tesztelő a gyermekbiztonság terén! A totalcar.hu magyarul is összefoglalja az Adac által legjobbnak tartott üléseket, illetve az adott évi értékelőjét. Meglepő, de több olyan ülés található a polcokon, amiket az Adac veszélyesnek talál, és a ‘Nem ajánlott’ kategóriába sorol. Ilyenek például azok az ülések, amelyek oldalirányú ütközésnél nem védik a gyerek fejét, ami ezáltal az ablaknak csapódik. Persze ezeken a szabvány “narancssárga” engedély rajta van, így az üzletekben megtalálható sajnos.
Az Adacnak youtube csatornája is van, így az általunk kiszemelt ülést  karambolt szimuláló törésteszteken is megnézhetjük. Választásnál érdemes figyelembe venni, hogy habár az isofixes ülések biztonságosabbak (drágábbak is), mégsem minden autóba szerelhetők be. Ez fontos lehet, ha mondjuk a nagyszülők autójában gyakran utazik a gyerek, és tudjuk oda nem lehetne betenni.
Mi az isofix? Egy rögzítő talp, amit az ülésbe lehet bepattintani, erre helyezzük fel az autósülést. Annyira stabilan tartja az ülést, hogy ütközés esetén nem engedi meg azt a holtjátékot, amit a biztonsági öv “reakció ideje” enged.

fotelik.info

Van olyan autósülés (Maxi Cosi Pearl 2way), amit az isofix rendszerrel mindkét irányban fel lehet tenni, így a gyerek egy jó darabig menetiránynak háttal is ültethető. Ezt általában csak rendelni lehet a csillagászati összeg miatt.
Talán érdemes annyit megjegyezni a menetiránnyal szemben, illetve háttal vita tárgyában, hogy ennél mindig figyelembe kell venni a baleset körülményeit. Tehát a menetiránynak háttal utazás abban az esetben biztonságosabb, ha az ütközés előlről történik. Ha hátulról mennek az autóba, akkor nem nyújt különb védelmet, mint a menetiránnyal megegyező.
Mi tehát ezen szempontokat figyelembe véve, naphosszig tartó teszteket olvasva és videókat nézve döntöttünk új ülés mellett. Természetesen megnéztem a használt oldalakat is, miután kiszemeltük magunknak a megfelelőt. Ezeken az oldalakon egy nagyon jónak tűnő 2 éves , egy gyermek által használt, balesetmentes ülés (persze a hirdető szerint), körülbelül 10-15 ezer forinttal volt olcsóbb, mint egy vadonatúj, garanciális!

telegraph.co.uk

Érdemes évvégén vásárolni, mert ilyenkor az adott évi szériát olcsóbban adják, illetve szintén érdemes körülnézni mondjuk az ebay-en (mi itt vásároltunk), mert például Németországban egy tizessel olcsóbb volt ugyanaz az új ülés, mint itthon. Ebben csak a garancia érvényesítése nehézkes a postázás miatt, viszont ugyanaz a garancia jár hozzá – emellett él az a városi legenda, hogy tőlünk nyugatabbra minőségibbek ugyanazok a dolgok. Tudtuk, hogy viszonylag sokat fogjuk használni, és külföldi nyaralásokat is tervezünk, ezért  egy megbízható ülésnek kellett lennie. Emellett több babát szertnénk, így legalább még egy gyerekünk használhatja 3 éven keresztül. Ha belegondolunk, ez jobb üzlet így, mintha használtat vettünk volna!
A balesetek sajnos nem csak a mi tehetséges vezetői képességünktől függnek, hanem a környezetben lévőkétől is. Ez alapján válasszunk ülést!





2015. március 22., vasárnap

ZOO CAFÉ – Állati jó hely



A kávézók mostmár nemcsak az ízvilág különlegességére törekszenek, hanem magának a helyszínnek is a rendkívülivé, feledhetetlenné tételére. Míg a szülők élvezik a kávézgatást, a gyerekek számára azonban ez roppant unalmas tud lenni. De ennek vége!
Még sohasem találkoztam olyan kávézóval, ahol a gyerekek minimum olyan jól érzik magukat, mint a felnőttek. Azok a családok, ahol a szülők szeretik a kávékat, szívesen ennének egy sütit és a gyerekek rajonganak az állatokért, azoknak erre a helyre el kell látogatniuk. És melyik gyerek ne szeretné az állatokat? Főleg, ha kézbe is lehet venni őket!


A belváros szívében bukkantunk erre az igazi kis kaland-kávézóra. Tökéletes akár esős napokon, ha kiszeretnénk mozdulni, vagy ha nincs időnk egy nagy állatkerti látogatásra - egésznapos hidegélelemmel, 100 faktoros napvédő krémmel, 4 csomag váltóruhával, miközben a zoo-csemege ömlik ki a táskánkból - de mégis szeretnénk hasonló élményben részesülni. Szerintem egy éves kort betöltött, totyogó gyeremekkel érdemes eljönni, mert ők már tudják értékelni a különlegességet. Gyakorlatilag nem tudnak betelni vele.

Egy szürke hétköznap mentünk, és a látogatásunkat megelőző napon foglaltunk asztalt (ez tanácsos). Szerencsére a belépés díjtalan, így nem kell az adott havi GYES-t már eleve odautaltatni.  Fogyasztásra azonban, egyből a belépést követő levegővétel után sarkallnak. 
Babával szerintem nem érdemes hétvégén menni, mert akkor általában teltház van és nehéz lenne végiggázolni a hömpölygő tömegen - természetesen nem a babáknak, hanem nekünk a babákat üldözve.
Nyilvánvalóan nem egy Daubnerre vagy egy Gerbeaudra kell számítani, ennél sokkal egyszerűbb hely, de azt hiszem az idelátogatókat ez cseppet sem zavarja. 
A kávézó lakói között megtalálhatóak: tengeri malac, csincsilla, kígyó, kaméleon, rája, halak, mókus, papagáj, kakadu, öt cica és még két Homo sapiens, akik viszik az üzletet.


A cicák szabadon mászkálhatnak, a többi állat lakat alatt van, de kérésre ki lehet venni, meg lehet fogni őket, annyi ideig, ameddig az ember szeretné. 
Látszik, hogy az alkalmazottak mindent megtesznek a higiénia érdekében (pl kézfertőtlenítő van minden asztalon, rendszeresen letörölgetik az asztalokat…), mégis aki esetleg tisztaságmániás, mint Mónika a Jóbarátokban, annak egy napra szakítania kell ezzel. 

Másfél órát voltunk itt, de körülbelül tíz percnek tűnt. Nem nagy hely, mégis nagyon sok a látnivaló, élveznivaló. Lara teljesen odáig volt, gyakorlatilag egy másodpercre sem állt meg. Konkrétan 5 másodperc volt, amit egyhelyben töltött – ezt lemértük. Mikor Norbival elkezdtünk volna beszélgetni, ő már a bejárati ajtónál volt, mert az egyik cicát üldözőbe vette. Ahhoz képest, hogy még csak egy éves múlt, hihetetlenül jól érezte magát, mindent meg akart nézni, meg akart fogni. A mosolyt le sem lehetett törölni a szájáról. Természetesen utána egyből elaludt az autóban, annyira elfáradt a sok újdonságban – úgyhogy ezért duplán ajánlom ezt a helyet!

Családosoknak tökéletes – még az apukák is élvezik. De igazából mindenkinek ajánlom, aki egy picit mást szeretne, mint a megszokott belvárosi, olvasósarkos kávézók.


ZOO CAFÉ
Helyszín: Budapest, 5.kerület, Fejér György utca 3. 
Nyitvatartás: a hét minden napján 10-22-ig








2015. március 18., szerda

Mamilla: az anyai szív másképp dobog!


Egy nagyon kedves webáruházat szeretnék figyelmetekbe ajánlani, amely nem olyan rég nyitotta meg a kapuit! Különlegessége abban rejlik, hogy hazai tervezők, iparművészek által készített munkákat lehet megvásárolni, melyek kiváló minőségűek, gyakorlatilag bármely butik polcán megállnák a helyüket. A kreatív ötletek, kedves formavilággal, precíz kidolgozottsággal, minőségi anyagokból készültek! A kézzel készült termékek nagyrésze teljesen egyedi, megismételhetetlen.




A szolgáltatások közül lehet rendelni baba-mama fotózást, és gyerekzsúr party kellékeket, pontosan úgy, ahogyan megálmodtuk!
A webshopban szemezgethetünk egészen a játékoktól kezdve, a hálózsákokon át, a stílusos tárolásig. Ha a dekorációs vonalon indulunk el, akkor mindenképpen érdemes benézni a falmatricák, illusztrációk, egyedi falfestések Mamillás világába!




Természetesen az édesanyákról, mint nőkről sem feledkeztek meg a webshop megalkotói, hiszen a blog rovatban elmélyülhetünk a jobbnál jobb szépségtippek, ötletek és izgalmas bejegyzések között. Mindegyik úgy lett kitalálva, hogy egy finom kávé mellett tökéletes kikapcsolódást nyújtson számunkra.

Mamilla: az anyai szív másképp dobog!

www.mamilla.hu


2015. március 9., hétfő

Mozgásfejlődés: Játszóházra fel!

Amikor a kisbaba mozgásfejlődéséről van szó, akkor nagyon sok esetben izgul a szülő. Hiszen sokszor ahhoz viszonyítjuk gyermekünk fejlődését, hogy mit mondanak a nagyszülők, a szomszédok, és mindenki más, aki “nagyon” ért hozzá.
Mint sok elsőgyerekes anyuka, én is elég sok mindent túl aggódtam, túl aggódok. Ezért biztos ami biztos alapon, elvittem Larát 9 hónaposan egy gyógytornászhoz, hogy nézze meg, minden rendben fejlődik e nála, a mozgása megfelelő e. Laránál a kúszás féloldalas volt, ami miatt egyáltalán nem aggódtam, míg a környezetemben mindenki más fel nem hívta rá a figyelmemet, hogy ezt bizony ki kell vizsgáltatni. Addig addig mondták, még el nem hittem, így vettük az irányt egy gyermekekkel foglalkozó dévényes gyógytornászhoz.
Természetesen megnyugtatott, hogy nincsen semmi baj. Sok baba kúszik féloldalasan, ami a mászásnál megváltozik – és így is történt. Felvilágosított, hogy a mozgásfejlődést nem az határozza meg, amire a mi szüleink emlékeznek, vagy mások mondanak. Hiszen sok esetben a mi szüleink olyan szépnek és gördülékenynek látják a dolgokat. Általában az ő elmondásuk szerint mi már egy évesen jártunk, beszéltünk, és töltöttkáposztát ettünk. :-)
A csemete mozgásfejlődésének ütemére konkrét táblázatok vannak, eléggé tág időintervallummal – ezzel is mutatva, hogy nincs mit elkapkodni.
Mindezek mellett említett néhány mozgásfejlődést elősegítő ötletet, amiket szeretnék veletek is megosztani, hátha a jövőben hasznos lesz számotokra.
Mindenekelőtt szeretném leszögezni, hogy ezeknek a tippeknek nem az erőltetés, és siettetés a célja, hiszen ezzel egyáltalán nem értek egyet. A babáknak rendkívül nagy feladat minden szempontból (egyensúlyérzék, izomfejlődés…) a mozgásformák elsajátítása, így azokat nem helyénvaló sürgetni.  A fentebb említett táblázat megtalálható az interneten, utána tudtok nézni a magatok megnyugtatására, illetve ha ti is olyan izgulósok vagytok, mint én, akkor el lehet vinni mozgásfejlődéssel foglalkozó szakemberhez vagy tanácsot lehet kérni a gyermekorvostól.

Vágjunk bele!
Amit talán a legkorábban el lehet kezdeni az a babaúszás, erről bővebben egy korábbi bejegyzésben olvashattok, úgyhogy ezt most nem is részletezném.
Ha valaki otthon szeretné segíteni gyermeke mozgásfejlődését, és a csemete már kúszik, mászik, akkor építhetünk neki “akadálypályát”, puha párnákból, és takarókból. Én nem gondoltam volna, de ez hihetetlen módon fejleszti a a csipőmozgást, a karizmokat, gerincet. Ösztönzi a babát az akadály átlépésére, kikerülésére, ami a kreativitást is fejleszti. Ha ennek tetejében még színes játékokkal is izgalmasabbá tesszük az otthoni kalandparkot, akkor ezeknek a játékoknak az elérése egyfelől motiválja, másfelől a térlátását is elősegíti. Természetesen egy ilyen akadálypálya rendkívüli módon felturbózhatja a képzelőerőnket, mégis inkább arra kérnék mindenkit, hogy ne most készítse fel gyermekét, egy esetleges háború kitörésének túlélésére. :-)


Mivel mindannyiunk gyermeke potenciálisan a következő Nobel-díjas (persze minden szülő szerint nem csak potenciálisan, hanem ténylegesen :-) ), ezért sok esetben az otthoni fejlesztés mellett szívesen gondolkozunk nagyobban is. Gondosan megválogatjuk hova visszük el, hogyan támogathatjuk minél jobban a mozgáskultúrájának megfelelő alakításában. Mikor a gyógytornász említette a játszóházakat, akkor szinte elfehéredtem, és a hajam égnek állt. “Megint egy ötlet, hogyan akasszunk le még több pénzt a gyermekének mindent megadó szülőről.”
Azért természetesen utána néztem, hogy milyen is egy ilyen játszóház. Ő a Sugárban lévőt ajánlotta, azt ismerte a szülők visszajelzéseiből. Megnéztem az árakat, és nem tűnt olyan vészesnek, úgyhogy egyik nap el is látogattunk oda.


Számomra ismeretlen volt, hogy egy játszóházban külön ki van alakítva olyan rész, ahol 3 hónapos kortól “játszhatnak” a kisbabák. Egyáltalán nem csalódtam az ajánlásában! Annyi szín, annyi forma és játék van, hogy ez tényleg a gyerekek paradicsoma! (ez nem fizetett reklám, úgyhogy itt jegyezném meg, hogy biztos vannak még jó helyek – a MOM parkban lévőt is ilyennek hallottam – de csak erről tudok hitelesen beszámolni) Szóval első látásra megszerettük, és egyből egy órát maradtunk. Lara akkor még csak a kúszás tudományát művelte, most viszont már a járás felé haladunk, úgyhogy minden alkalommal az egész játszóházat bejárjuk.


Nagyon tetszik benne, hogy a legkisebbektől, olyan 12 éves korig (vagy akár még többig) mindenki megtalálja a magának való szórakozást. Minden korosztály számára van csúszda, ugrálóvár, trambulin, alagút, és színes labdákkal teli oázis, amiben olyan jól lehet hemperegni (néha nekünk szülőknek is :-) ). A nagyobbaknak van kreativ szoba, ahol mese megy egész végig, és közben rajzolni, színezni és hajtogatni is lehet. A fiúknak pedig külön fociterem is van. Vannak babák, pici babakocsik, szőrösállatok és műanyag házikók pontosan a kicsikre méretezve. Itt minden olyan eszköz megtalálható amely mozgásra ösztönzi, nézelődésre, gondolkodásra a gyermeket. Ha első baba, akkor látja a többieket, hogy hogyan játszanak, hogyan használják a dolgokat. A játszóházakra így hatványozottan igaz, hogy erősíti a nyakizmokat, a hátizmot, a kar és lábizmokat, a kreativitást, problémamegoldóképeszséget.


Szülőként azért ajánlom, mert jó alkalom kimozdulni, akár csak a babával, akár több babás családot elhívva, főleg, amikor az esős napok bezárnak minket a négy fal közé. Még mi beszélgetünk, és jól érezzük magunkat, addig a gyerekek szintén ezt teszik. Ne felejtsük el, hogy a fizikai aktivitás szorosan összefüggésben van, az immunrendszer erősödésével és a szellemi fejlődéssel is! Nekünk nem is kell egyebet tenni, csak hagyni, hogy szabadon fejlődjön egy ilyen ingergazdag környezetben.
A baba tehát nem csak ügyesedik, hanem okosodik is mozgás közben! Ami elengedhetetlen egy Nobel-díjas esetében. :-)